Logo

Dainu skapis

2001. gadā UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā iekļauts „Dainu skapis”.

 „Dainu skapis” ir latviešu tautasdziesmu krājuma „Latvju Dainas” redaktora Krišjāņa Barona (1835. – 1923.) sakārtotais manuskriptu kopums, kas atrodas paša redaktora plānotā skapī. „Latvju Dainas” tika izdotas no 1894.gada līdz 1915.gadam sešos sējumos, kas ietilpa astoņās grāmatās. „Dainu skapis” izgatavots 1880. gadā, Maskavā. „Dainu skapī” atrodas 268 815 lapiņas, uz katras no tām pierakstīts pa četrām līdz astoņām tautas dziesmas rindām, kā arī atsevišķi citi teksti (mīklas, sakāmvārdi u.c.).  

„Dainu skapja” lielākā vērtība ir tā saturs. Teksti tajā atrodas 70 atvilktnēs ar 20 sadaļām katrā. Atvilktnes apzīmētas ar „Latvju Dainu”dziesmu tipu un izdevuma sējumu numuriem. „Dainu skapī” ir arī trīs lielākas atvilktnes, kurās glabājas citi vērtīgi un nozīmīgi dokumenti – K. Baronam rakstītās vēstules, K.Barona iesāktais tautas dziesmu vārdu rādītājs un daži nelieli priekšmeti. 

„Dainu skapis” ir samērā neliels (160 cm augsts, 66 cm plats un 42 cm dziļš). Tam kā priekšmetam ir divas kopijas – viena atrodas Krišjāņa Barona muzejā Latvijā, otra – bijušā Stankeviču muižā, Krievijā, kur Krišjānis Barons sāka darbu pie tautas dziesmu kārtošanas. „Dainu skapja” saturs 2. pasaules kara laikā tika fiksēts vairāk nekā 500 mikrofilmās, kas pašlaik glabājas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. „Dainu skapja” saturs ir pilnībā digitalizēts, un attēli publicēti Interneta vietnē http://www.dainuskapis.lv/. Par „Dainu skapi” vairāk iespējams izlasīt Latviešu folkloras krātuves Interneta vietnē www.lfk.lv/dainu_skapis.html. 

 „Dainu skapja” oriģinālu kopš 1940. gada glabā Latviešu folkloras krātuve.